HOST 2018 Tentative Program, April 30 - May 4, 2018

█ Regular Sessions █ Special Sessions █ KeyNote & Visionary Talks
█ Plenary Events █ Social Events █ Tutorials & Workshops

Monday (Tutorial Day), April 30

Tuesday, May 1
7:30 – 8:30 Registration and Continental Breakfast
8:30 – 9:00 Opening Remarks: HOST 2018 General and Program Chairs
9:00 – 9:45 KEYNOTE I
Speaker: Xiaolin Lu, Fellow and Director of IoT Lab, Texas Instrument
9:45 – 10:15 VISIONARY TALK I
Speaker: Gilbert Herrera, Director, NSA Laboratory of Physical Sciences
10:15 – 11:00 BREAK/HARDWARE DEMO COMPETITION
Hardware Demo Chair: Jim Plusquellic, University of New Mexico and Fareena Saqib, Florida Institute of Technology
11:00 – 12:20 REGULAR PAPER SESSION 1: IoT Security
Session Chair: Robert Karam, University of South Florida
12:20 – 13:30 LUNCH
13:30 – 15:00 PANEL I
Topic: The Future Research Focus for Hardware Security: Devices or Architectures
Panel Moderator: Saverio Fazzari, Booz Allen

Panelists:
  • Kerry Bernstein, DARPA
  • Brian M. Tyrrell, MIT Lincoln Laboratory
  • Robert Narumi, Raytheon
  • Patrick Schaumont, Virginia Tech
  • Mark Marson, Rambus
15:00 – 15:15 BREAK
15:15 – 16:15 REGULAR PAPER SESSION 2: Physical Attacks and Tamper Resistance
Session Chair: Michel A. Kinsy, Boston University
16:15 – 17:45 POSTER SESSION 1
Poster Session Chair: Jonathan Graf, Graf Research

Wednesday May 2
7:45 – 8:40 Registration and Continental Breakfast
8:40 – 10:00 REGULAR PAPER SESSION 3: Cryptanalysis and Side Channel Attacks
Session Chair: Swaroop Ghosh, Pennsylvania State University
10:00 – 11:00 BREAK/HARDWARE DEMO COMPETITION
Hardware Demo Chair: Jim Plusquellic, University of New Mexico and Fareena Saqib, Florida Institute of Technology
11:00 – 11:45 KEYNOTE II
Speaker: Srini Devadas, Professor, MIT
11:45 – 12:15 VISIONARY TALK II
Speaker: Kenneth Plaks, Program Manager, DARPA
12:15 – 13:30 LUNCH
13:30 – 14:30 REGULAR PAPER SESSION 4: Anti-counterfeit and Anti-Reverse Engineering
Session Chair: Navid Asadizanjani, University of Florida
14:30 – 15:30 POSTER SESSION 2
Poster Session Chair: Christopher Maurer, U.S. Army AMRDEC
15:30 – 15:45 BREAK
15:45 – 17:15 PANEL II
18:45 - 20:00 AWARDS DINNER
The following awards will be announced at the dinner:
  • Best paper award
  • Best poster award
  • Best demo award

Thursday May 3
7:45 – 8:30 Continental Breakfast
8:30 – 9:15 KEYNOTE III
Speaker: Marilyn Wolf, Professor, Georgia Tech
9:15 – 10:15 VISIONARY PANEL
Topic: Future of HOST: What to Expect in the Next Decade?
Panel Moderator: Domenic Forte, University of Florida

Panelists:
  • Mark Tehranipoor, University of Florida
  • Jim Plusquellic, University of New Mexico
  • Saverio Fazzari, Booz Allen Hamilton
  • Brian Dupaix, AFRL
  • Eric Peeters, Texas Instruments
  • Jason Oberg, Tortuga Logic
10:15 – 11:15 REGULAR PAPER SESSION 5: Physical Unclonable Functions (PUFs) and Chip Odometers
Session Chair: Naghmeh Karimi, UMBC
11:15 - 11:30 CONCLUDING REMARKS: HOST 2018 and HOST 2019 General and Program Chairs
11:30 - 12:00 Workshop Setup and Registration
12:00 – 13:00 LUNCH
13:00 – 17:00 WISE and TAME WORKSHOPS

Friday, May 4
7:00 – 12:00 TAME WORKSHOP